Ekonomi

Dünya devi yatırımcılara ‘TL’ uyarısı gönderdi: Daha fazla satın alın

JPMorgan, gelişen para birimlerine ilişkin müşterilerine gönderdiği notta da Türk lirasına ilişkin bir değerlendirme yaptı.

JPMorgan Gelişen Piyasalar Stratejistleri Jonny Goulden, Saad Siddiqui ve Tales Padilha tarafından hazırlanan notta, ABD tahvil getirilerindeki yükseliş ve bilgideki istikrar nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik ölçeğin artırılması ve gelişmekte olan ülke merkez bankalarının para birimlerine yönelik tavsiyesi yer aldı. dış riskler nedeniyle daha temkinli, hatta şahin.

YATIRIMCILARA ‘KİLO ARTTIRIN’ MESAJI

Banka stratejistleri de Türk lirasına ilişkin güncel tavsiyelerini ‘ağırlığı artırın’ yönünde verdi.

JPMorgan daha önceki bir notunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz patikası konusunda daha şahin bir duruş sergileyeceği yönünde tahminlerde bulunmuştu.

JPMorgan’ın küresel gelişen piyasalar hisseleri araştırma grubunun raporunda değerlendirmelerine yer verilen JPMorgan Türkiye Baş Ekonomisti Fatih Akçelik, 2023 yıl sonu siyasi faiz varsayımlarını yüzde 35’ten yüzde 40’a yükselttiklerini belirtti. Akçelik, TCMB’nin faiz karar metnindeki şahin söylemin devam ettiğini, bu nedenle Kasım ve Aralık aylarında 250 baz puanlık faiz artışı beklediklerini söylemişti.

Bankanın 2024 yıl sonu faiz beklentisi yüzde 45’te kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu