Haber

ABD Başkanı Biden, doğal afetlerin harap ettiği Kaliforniya’yı ziyaret edecek

YENİ ABD Lideri Joe Biden’ın Perşembe günü yaklaşık 3 haftadır devam eden doğal afetlerle harap olan Kaliforniya eyaletini ziyaret edeceği belirtildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Önder Biden’ın 26 Aralık 2022’den bu yana Kaliforniya’yı büyük ölçüde hasara uğratan şiddetli fırtına ve sellerin yıkımını görmek için “eyaletin orta sahil bölgesine” gideceği bildirildi.

Açıklamada, Biden’ın Kaliforniya’da “ilk müdahale ekiplerini ve eyalet yetkililerini ziyaret edeceği, kurtarma çabalarını gözlemleyeceği ve ne kadar ek federal desteğe ihtiyaç duyulduğunu değerlendireceği” de eklendi.

Biden, 8 Ocak’ta Kaliforniya’daki doğal afetlerden kaynaklanan hasarın tazmini için bir emir imzaladı ve Cumartesi günü Merced, Sacramento ve Santa Cruz ilçeleri için ek yardımı onayladı.

Eyalet genelinde ölü sayısı 20’ye yükseldi

Yerel yetkililere göre, Kaliforniya’da meydana gelen doğal afet sırasında ağaç devrilme, toprak kayması, sel ve ulaşım sorunları nedeniyle hayatını kaybedenlere bir kişi daha eklenerek toplam can kaybı 20’ye yükseldi.

Eyalette yaklaşık 3 haftadır devam eden doğa olaylarının yol açtığı zararın tahmin edilene göre 1 milyar doları aştığı ve bu rakamın daha da artabileceği tahmin ediliyor.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), “San Francisco kentine 26 Aralık’tan bu yana 45 santimetreden fazla yağmur yağdı, 14 Ocak 1862’den bu yana bölgede ilk kez 22 gün üst üste yağmur yağdı” bulgularını paylaştı. .

Poweroutage.us sitesinin haberine göre, Kaliforniya’da yaklaşık 23 bin 800 evde hala elektrik yokken, binlerce kişinin mahsur kaldığı bölgelerden kurtarılmayı beklediği kaydedildi.

Uzun süredir susuzlukla mücadele eden California eyaletinde yağışların kuraklığın etkisini kısmen azalttığı ifade edilse de ABD Kuraklık İzleme kuruluşu, eyaletin büyük bölümünün hâlâ orta veya şiddetli kuraklık altında olduğunu bildirdi. koşullar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu