Ekonomi

Fed Başkanı Daly, enflasyona karşı erken zafer konusunda temkinli konuşuyor

San Francisco Federal Rezerv Lideri Mary Daly geçtiğimiz günlerde merkez bankasının faiz artırımlarının enflasyonla mücadeledeki etkinliğine ilişkin endişelerini dile getirdi. Bugün CNBC’ye verdiği röportajda Daly, ekonomik verilerdeki bazı olumlu işaretlere rağmen enflasyona karşı erken zafer ilan etme riskinin altını çizdi.

Daly, Fed’in mevcut para politikası duruşunu “yeterince kısıtlayıcı” olarak tanımlamak için at binicisi benzetmesini kullandı. Daly, politikanın enflasyonu Fed’in %2 hedefine düşürmeye yetecek kadar kısıtlayıcı olduğundan emin olmak için ekonomik göstergeleri yakından izlemenin önemini vurguladı.

Onun yorumları, mali piyasaların, Federal Rezerv Lideri Jerome Powell’ın mevcut politika yaklaşımının enflasyonu düşürmek için yeterli olup olmayacağı konusunda şüphe uyandıran önceki yorumlarına tepki vermesinin ardından geldi. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yakın zamanda faiz oranlarını %5,25 ile %5,5 arasında tutarak 22 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak sıkı bir para ortamının sinyalini verdi.

Daly, 2024’te FOMC’nin oy hakkına sahip üyesi olmaya hazırlanırken, gelecekteki faiz oranı kararlarını üstlenmekten kaçındı. Bunun yerine Fed’in gelecek verilere göre rotasını ayarlamaya hazır olduğunun altını çizdi. Mevcut görünümü, 12 Kasım 2018’de Idaho Falls’ta yaptığı ve ABD’nin ekonomik gidişatına ilişkin temkinli iyimserliğini ifade ettiği bir konuşmadaki duygularını yansıtıyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-eyupsultan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu