Haber

Deprem sonrası pazarın 2023 büyüme beklentisinde düşüş

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen piyasa katılımcıları anketinde, katılımcıların 2023 büyüme beklentisi bir önceki anket dönemine göre yüzde 0,5 azaldı. Yılsonu enflasyon beklentileri ise yükseldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen piyasa katılımcıları anketinde katılımcıların 2023 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4,1 iken bu anket döneminde yüzde 3,6 oldu. .

Merkez Bankası eski başekonomisti Hakan Kara, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, büyüme beklentisindeki gerilemenin şokun etkisi olduğunu değerlendirdi.

Yükselen enflasyon beklentileri

Ankete katılanların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi de bir önceki anket dönemine göre yüzde 32,46’dan yüzde 35,76’ya yükseldi.

Ankete katılanların cari yıl sonu döviz kuru (USD/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 23,12 TL iken bu anket döneminde 22,84 TL oldu.

Şubat ayı piyasa katılımcıları anketi, reel sektör ve finans departmanı temsilcileri ve profesyonellerinden oluşan 36 katılımcı tarafından yanıtlandı.

DW/ SSB, EC

haber-nallihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu