Haber

Çin’de Gıda Atık Yağı Jet Yakıtına Dönüştürülüyor

Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki bir restoranda güveç yemeğinin tadını çıkaran müşteriler, 21 Mart 2020. (Fotoğraf: Li Mengxin/Xinhua)

ÇENGDU, 1 Mart (Xinhua) — Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaleti, Chengdu’nun merkezindeki Chengdu’da müşterilerle dolu bir restoranda garsonlar, her tavadan kalan yağı mutfaktaki huni şeklindeki yağ-su ayırıcıya koydu. Bu yağlar daha sonra otomobil veya uçak yakıtına dönüştürülmek üzere Fin Neste, PetroChina ve British BP gibi enerji şirketlerine gönderiliyor.

Bu geri dönüşüm zincirindeki en değerli halka, Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da bulunan Sichuan Jinshang Çevre Koruma Teknolojisi Şirketi’dir. Bu firma güveç yemeklerinin anavatanı olan şehirde atık yağları topluyor ve işliyor. Güveç, masada et ve sebzelerin bir tavada pişirildiği, biber ve yağ suyuyla ünlü bir yemektir.

Chengdu, güveç ve diğer yağlı yemeklerin popülaritesini uzun süredir savunduğu için ülkedeki atık yağın en çok üretildiği şehirlerden biri.

Yerel müşterileri ile tanınan Qilin Pangge Güveç Restoranı, günde yaklaşık 1.000 kişiye en ağır devirlerde hizmet vermekte ve günde 100-150 kilogram civarında atık yağ toplamaktadır.

Tüm mutfak atıkları Jinshang tarafından alınır.

Bu çevreci teknoloji şirketi, 2022 yılında toplanan atık yağlardan endüstriyel kullanıma yönelik 100.000 tonun üzerinde karma yağ üretti. Şirketin çalışmaları Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelere ihraç edildi.

Jinshang Genel Müdürü Ye Bin’in masasında dört şişede yağ örnekleri var: mutfak atık yağı, endüstriyel karışık yağ, biyodizel ve biyo havacılık yakıtı. Yağların renkleri yoğundan açığa doğru değişir.

“Geri dönüştürülmüş biyo havacılık yakıtının, küresel havacılık endüstrisinin emisyon azaltımına önemli ölçüde katkı sağlaması bekleniyor. Bu yakıt güvenli ve sürdürülebilir. Atık mutfak yağlarının ayrıştırılmasıyla elde edilen biyoyakıt, geleneksel havacılık yakıtlarıyla karşılaştırıldığında yüzde 80’den fazla maksimum emisyon azaltımına sahip. dedi Ye. .

Ye, şirketin 2015 yılında atık mutfak yağlarını yabancı enerji şirketlerine ihraç etmeye başladığını söyledi.

Dünya genelinde geri dönüştürülmüş biyolojik kaynaklara olan talebin artmasıyla birlikte, Jinshang şu anda Chengdu’da toplanan atık mutfak yağlarının yaklaşık yüzde 70 ila 80’ini endüstriyel kullanıma uygun karışık yağ ve biyodizel üretmek için kullanıyor. Şirket daha sonra bu ürünleri enerji şirketlerine satıyor.

Chengdu Belediyesi Kentsel Yönetim Komisyonu’na göre, şehrin gelişmekte olan yiyecek ve içecek şubesi günde ortalama 400 ton atık mutfak yağı üretiyor. Bu, Çin’in birinci ve ikinci kademe şehirlerinin ortasında nispeten yüksek bir seviyeyi gösteriyor.

Ye, “Geliştirme hedefimiz, biyo havacılık yakıtı üretimine doğrudan katılmak ve yeşil bir havacılık yakıtı tedarikçisi olmaktır” dedi.

karkamis-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu