Haber

CHP Milletvekili Adıyaman’daki Konteynerlerin Kış Şartlarına Uygun Olmadığını Açıkladı

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın Kavak köyüne döşenen konteynerlerin kış şartlarına uygun olmadığına dikkat çekerek, “AFAD’ın buranın coğrafyasının şartlarına uygun duş, tuvalet ve lavabolu kendi konteynerlerini göndermesini bekliyoruz. “Kapanmadan bu talebin yerine getirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde deprem anında üşüyen vatandaşlarımız bu konteynırlarda üşümeye devam edecek. Bu çocuklar burada hastalanacak ve halkımız mağdur olacak” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’daki konteyner kentleri ziyaret ederek Kavak köyünde vatandaşların sorunlarını dinledi.

Köyün depremde en çok hasar gören köylerden biri olduğunu belirten Tutdere, “Devletimizin ve devletimizin gönderdiği konteynerle buradayız. Bu köyün konteyner talebi tam olarak karşılanmadı. Edinilen bilgiye göre biz buradayız. Muhtardan alınan 7 konteynere daha ihtiyaç var. Ancak şu anda gönderilen konteynerler buranın iklim ve hava şartlarına uygun değil” dedi.

Konteynerlerde lavabo, mutfak, tuvalet ve duş imkanının bulunmadığına dikkati çeken Tutdere, “Yaşam gereçleri kısmen eksik. Bu sayede bu bölgede yaşayan insanların talepleri ve barınma sorunu çözülmemiş oluyor. Adıyaman Valiliği ve AFAD’ı buraya çağırıyoruz.Yoğun nüfuslu bölgelerde verilen konteynerleri gözden geçirmelerini talep ediyoruz.Bu konteynerler yerine AFAD’ın kendi konteynerlerini, duş, tuvalet ve lavabolu olarak bölgenin şartlarına uygun olarak göndermelerini bekliyoruz. “Aksi halde depremde üşüyen vatandaşlarımız bu konteynırlarda üşümeye devam edecek. Bu çocuklar burada hastalanacak ve insanlarımız acı çekecek. Bu taleplerin mutlaka karşılanması gerekiyor” dedi.

Köyün muhtarı Abuzer İzci, Tutdere’ye konteynerin sıkıntısını anlatarak, “Yarın bir gün buraya kar yağınca aslında yarım metreye bir metre kar çökecek. Burada yaşam alanı kalmayacak. Ne yapalım” dedi. Bu durumda kışın bu sefer ulaşım köyde olacak. Ulaşım nereye gidecek?Adıyaman’da yer kalmadı, yer kalmayınca nereye gidecek? Yurt dışına göç etmek zorunda kalacaklar. İşte 100 yıldır faaliyet gösterdiğimiz köyümüzün diğer yerine gidip ekmeğimizi burada kazandığımız tarlalarımız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu