Ekonomi

Şubat ayında ücretli çalışan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 6,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı “ücretli istatistikleri”ni yayınladı.

Bültende, istatistiklerin hesaplanmasında muhtasar ve prim hizmet beyanından elde edilen verilerin kullanıldığı belirtildi. Türkiye’nin 6 Şubat’ta yaşadığı Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen illerde mücbir sebep ileri sürülerek beyannamelerin ertelendiği hatırlatılan bültende, Şubat ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için istatistiksel yöntemler kullanılarak varsayımlarda bulunulduğu vurgulandı.

Bültende, bu tekniklerin aldığı büyüklüğün toplam içindeki payının yüzde 4,29 olarak belirlendiği belirtilirken, en az bir gün işyerlerinde çalışan bireyler olduğu için açıklanan sonuçlara deprem etkisinin dahil edilmediğinin altı çizildi. referans ayı ve çalışmaları karşılığında ücret aldıkları istihdam kapsamında değerlendirilir.

Bu kapsamda bültene göre, 2022 yılı Şubat ayında 13 milyon 614 bin 855 kişi olan sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet branşlarında ücretli çalışan sayısı bu yılın Şubat ayında yüzde 6,6 artarak 14 milyon 515 bin 554 kişiye yükseldi. yıl.

Söz konusu ayda ücretli çalışan sayısı sanayi segmentinde yüzde 4,2, inşaat departmanında yüzde 15,4 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 6,7 arttı.

Ücretli çalışan sayısı aylık bazda değişmedi

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerinde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ücretli işçi sayısı Şubat ayında bir önceki aya göre değişmedi.

Bu dönemde sanayi branşında ücretli çalışan sayısı yüzde 0,1 artarken, inşaat departmanı ve ticaret-hizmet departmanında aynı kaldı.

haber-erzin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu