Haber

Rusya Dışişleri: Tahıl anlaşmasının Rusya kısmının uygulanmasında henüz ilerleme yok

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, 18 Mayıs’tan sonra ‘tahıl anlaşmasının’ Rus gazetecileri de kapsayacak şekilde uzatılmasına ilişkin olasılıkları değerlendirdi.

Verşinin, “İlerlemeye ilişkin değerlendirmeler belirlendi. Bugün Nisan ayının sonu, hala zamanımız var. Şimdilik farklı seviyelerde konuştuğumuzu kamuoyuna teyit edeceğim, taleplerimizi karşılama konusunda ilerleme gösteren somut sonuçlar yok.”dedi.

Vershinin, Rusya’nın ‘bu yönde çaba sarf edildiğinin açıklandığını’ söyledi. “Çabayı takdir ediyoruz, ancak sonuçlara ihtiyaç var, ancak sonuç yok”terimleri kullandı.

“ABD, Rusya Büyükelçiliği’nin çalışmalarına devam etmesini istiyor”

Rus diplomat, Rusya ile ABD arasındaki son derece düşük düzeydeki ilgiye rağmen ABD’nin Rusya Büyükelçiliği’nin çalışmalarını sürdürmeye istekli olduğunu söyledi.

Verşinin, “İkili temaslarda (ABD ile) çok sorun yaşıyoruz. Aslında iletişim yok. İlişkilerimiz son derece düşük, neredeyse sıfır.”dedi.

Vershinin, ‘ikili ilişkilerdeki endişe ve sorunların paylaşımının uzmanlar düzeyinde değerlendirildiğini’ söyleyerek Rusya ve ABD’nin ortasında, “Amerikalıların Moskova’daki büyükelçiliklerinin işleyişini sürdürmeye istekli olduklarını söyleyebilirim”sözlerini kullandı.

Rusya’nın ABD ile tam bir mütekabiliyet temelinde çalıştığının bilgisini veren Vershinin, “İkili planda Rusya’ya karşı düşmanca bir takım hareketlere girişilirse, Amerikan tarafının beklemeden aynı cevabı alacağını” vurguladı.

‘Moskova, Kiev’in Tolyatti-Odessa amonyum boru hattının işletmeye alınmasına ilişkin kurallarını reddediyor’

Vershinin, Kiev’in Tolyatti-Odessa amonyum boru hattının işletmeye alınmasına ilişkin yönergeleri hakkında yorumda bulunarak, “Amonyak’ı her zaman karşılıklı yarar sağlayan bir ticari proje olarak gördük, ancak asla siyasi koşulları öne sürme olasılığıyla ilgili bir şey olarak görmedik.”

“Eylül ayından bu yana maalesef Ukrayna’dan çeşitli siyasi talepler BM üyeleri aracılığıyla bize ulaştı. Bu çeşitli taleplerin hepsini reddettik ve bugün de reddediyoruz.”

Rusya ile Ukrayna arasındaki esir değişimiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Vershinin, takas için mevcut formatların en etkilisi olduğunu söyledi:

“Son zamanlarda bu tür paylaşımların yapıldığına dikkatinizi çekerim. Bu iyi bir şey çünkü ne yazık ki tutsaklarımız bazen insanlık dışı muamelelere maruz kalıyor.”

Vershinin, “Elbette endişelerini dile getiren herkese minnettarız, ancak şu anda kullanılan formatların en etkili olduğunu ve olmaya devam ettiğini düşünüyorum.”

haber-dulkadiroglu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu