Haber

Kooperatif Bilgi Sistemine veri aktarım süresi 6 ay uzatılmıştır.

Kooperatif Bilgi Sistemine (KOOPBİS) veri aktarımı için 6 aylık süre 1 yıla çıkarıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Kooperatif Bilgi Sistemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Önceki yönetmeliğe göre kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerinin KOOPBİS’in delegasyon tarihinden itibaren 6 ay içinde kooperatife ilişkin bilgileri sisteme girmeleri gerekiyordu.

Yurt içinde 60 bine yakın kooperatifin ve 6,5 milyon kooperatif üyesinin veri girişinde yaşanacak sorunları en aza indirmek, daha güvenilir ve sağlıklı bir bilgi giriş süreci sağlamak amacıyla bu sürenin uzatılmasına karar verildi.

Bu kapsamda KOOPBİS’in kuruluşundan itibaren 6 aylık süre 1 yıla çıkarıldı. Bu süre sonunda Ticaret Bakanlığına süreyi 6 ay daha uzatma yetkisi verildi.

Kooperatif genel kurullarında görevli temsilcilere ödenecek miktar düzenlendi.

Öte yandan, Bakanlıkça hazırlanan “Kooperatifler ve Üst Düzey Kuruluşların Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları ile Bu Toplantılarda Bulunacak Bakanlık Temsilcisinin Nitelik ve Görevleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” de yayımlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı.

Buna göre kooperatiflerin genel kurul toplantılarında görevlendirilecek temsilcilere mesai saatleri içinde “1000” gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak miktar ödenecek. Mesai saatleri dışında ödenecek tutar, “1200” gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak bedel olacaktır.

fethiye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu