Haber

İYİ Parti’den ‘SADAT reklamı’ açıklaması: Arka planı araştırılmalı

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Severli, “Ülkemizin şu anda en çok dikkat etmesi gereken konuların başında seçim güvenliği geliyor. Bu konuda daha önce hem referandumda hem de seçimlerde çok acı deneyimler yaşadığımız biliniyor. Böyle bir şey asla kabul edilemez. Bunun detaylarının ve arka planının araştırılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Kürşad Güçlüli bugün GÜZEL Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘BU DETAYLARDAN BİRİ’

ANKA’nın haberine göre Güçlüli, Muğla Valiliği’nin sosyal medya hesabını AK Parti mitinginden görüntü yayınlamakla eleştirdi. Sözlerine şöyle devam etti:

“Mitingde AKP bayrakları… Bir siyasi parti propagandası… Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sistemi canavarca bir sistem olarak gördüğü ve biz de başından beri peşinden koştuğumuz ayrıntılardan biri de bu. Bu sistemde istikrar istikrardır. devlet ve hükümet ortasında kaybolmuş ve bugünden itibaren kamu kurumlarında görev yapan çalışanlarımızın tamamına yakını Cumhurbaşkanımızın Giresun ziyareti sırasında bir öğretmenimizin Giresun’a girişinde kendisine çiçek hediye etmesi nedeniyle soruşturma açıldığını ifade etmişlerdir. şehir ve görev yeri değiştirildi.

‘ARTIK PARTİLİ BİR VALİ İSTİYORUZ’

Kamu görevlilerine bu mitinglere açık ya da örtülü katılmaları için baskı yapılıyor. Bu sistem değişikliği ile daha önce devletin temsilcisi olan vali, cumhurbaşkanının temsilcisi oldu. Kararname ile valilerin görev süresinin cumhurbaşkanının görev süresine uygun olması ve birebir olması gerektiği belirlendi. Şimdi parti başkanının temsilcisi olan parti başkanı mı aranıyor? Temel soru bu. Herkesin bunun için gitmesi gerekiyor.

‘PARLAMENTOYA SORULARIMIZI SUNACAĞIZ’

Bir detay daha var, o detay unutulmuş. İl İdaresi Kanunu’nda ‘Vali, cumhurbaşkanının ildeki temsilcisi ve idarî yürütme organıdır’ ibaresi yer almaktadır. Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan valiler, diğer kamu görevlileri gibi siyasi partilere üye olamazlar ve parti misyonlarında görev alamazlar. YETERLİ Parti olarak hem bugün soru önergesi açacağız hem de bu hafta başkanlık sistemi adı altında her bir vatandaşımızın temelde yaşamasını zorlaştıran bu yönetim sistemi hakkında tartışma ortamı oluşturacağız. eşitlik ve bu da yakında onu imkansız kılacak. Açılması için araştırma teklifimizi de sunacağız.”

‘ÇİFTÇİLERİMİZ EKİME BAŞLAMADAN ÖNCE FİYATLARI AÇIKLAYACAĞIZ’

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik tablo içinde hakkını kaybeden dairelerden birinin de tarım dairesi olduğunu belirten Güçlüli, “Çiftçilerimiz çok zor durumda. Üretici girdi rakamlarında Kasım ayında yüzde 169,5 olan yıllık fiyat artışı, Aralık ayında ancak yüzde 151’e gerilemiş; baz etkisi ile. Gıda fiyatlarındaki artışlar, tarım sektöründeki bu enflasyon oranıyla birlikte ne yazık ki bizi daha da geriye götürecek.” İktidara gelmeleri halinde tarım için düzenleyici kurul oluşturacaklarını kaydeden Güçlüli, “Çiftçilerimiz ekime başlamadan önce fiyatları açıklayacağız. Yıl sonunda ürün hasat edildiğinde fiyat farkı olursa bunu da ek olarak ekleyerek çiftçimizin mağdur olmadığını göstereceğiz” dedi.

‘KOMİSYONDAKİ ÇALIŞMALARA KATILACAĞIZ’

Zorlu, bir basın mensubunun başörtüsü konusundaki anayasa değişikliğine ilişkin siyasi partiler arasındaki müzakerelere ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

“Başörtüsü yönetmeliği konusu Sayın Milletvekilimiz Lütfü Türkan’ın belgeleriyle aynı güne getirildiği için o gün toplantı yapmadık. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Sayın Genel Başkanımız bir açıklama yaptı. Bu konuda yetkili kurullarımızla temas sayısını artıracağız.Komisyonun bu konudaki çalışmalarına katılacağız.Ama burada,tüm vatandaşlarımızı kucaklayan,tüm vatandaşlarımızın özgürlük alanlarını dikkate alan bir anlayışa değer veriyoruz, Tüm kesimleri katkı vermeye davet edebilecek bir öneri, eğer hükümet gerçekten çözmek istiyorsa, burada siyaset mühendisliği yoksa bunun değerlendirilmesini tavsiye ederiz.”

‘HANIM BAŞKANIMIZ BUGÜN GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE GELDİ VE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI’

Zorlu, “Geçtiğimiz günlerde Ankara İl Başkanlığı için genel merkezde bir tartışma yaşanmış, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in bu hastalık nedeniyle hastaneye kaldırıldığı iddia edilmişti. Bu iddialar hakkında ne söyleyeceksiniz? . Ortaya koyduğu siyaset tarzı ülkemizin şerli tarihini değiştirecektir. Bahsettiğiniz bu şeyler sadece bir film senaryosu. Genel Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımız bugün genel merkezimize gelerek çalışmalarına başlamıştır” dedi.

HDP’nin kapatılması halinde HDP’lilerin seçime Demokrasi ve Atılım (DEVA) Parti listelerinden gireceği tezinin sorulması üzerine Zorlu, “HDP ile ilgili görüşmelerimiz nettir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da başından beri değerlendirmeleri bu yönde. Bu parti Millet İttifakı’nda da, Altılar Masası’nda da olmamalı. Bu konuda yeni bir değerlendirmeye açık olmadığımızı belirtmek isterim” dedi.

‘BÖYLE BİR ŞEY ASLA KABUL EDİLEMEZ’

Zorlu, SADAT reklamının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı TV100 programında yer almasıyla ilgili olarak, “Seçim güvenliği şu anda ülkemizin en fazla dikkat etmesi gereken konuların başında geliyor” dedi. Bu konuda daha önce hem referandumda hem de seçimlerde çok acı deneyimler yaşadığımız biliniyor. Böyle bir şey asla kabul edilemez. Bunun detaylarının ve arka planının araştırılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu