Haber

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’dan Kemal Kılıçdaroğlu Açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Habertürk’te katıldığı canlı yayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı açıklamasını yorumladı. Sancar yaptığı açıklamada, ‘Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığının hayırlı olacağını eklemek isterim, bizimle görüşmesini bekliyoruz’ dedi.

İşte HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“Bu sürecin sonunda aday gösterip göstermeyeceğimiz meclislerimiz ve ittifak güçlerimizle yapacağımız toplantılarda karara bağlanacak. Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığına hayırlı olsun deyip ekleyeyim, bekliyoruz.” Bizimle görüşmesi için bunu neden alenen söylüyoruz zaten ilke ve yöntemi daha önce açıklamıştık muhalefet ortak aday çıkarsa bu adayı destekleriz dedik ve bunun sonucunda uzlaşı sağlanırsa O ortak adayla açık ve direkt görüşmeler, yoksa seçenek belli, kendi adayımızı aday göstereceğiz.’

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığını tebrik ediyoruz, bunları konuşmak üzere genel merkezimize ziyaretini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

‘Hedefimiz demokrasi, adalet, özgürlük. Temel olarak ilkelerden bahsetmek istiyoruz. Pazarlık için değil; Cumhurbaşkanlığının hangi ilkelere odaklanacağını, geçiş sürecinin nasıl olacağını ve bu dönemde acilen yapılması gerekenleri konuşacağız. Pazarlık, bakanlık tartışması, tartışma gündemimizde yok. Esas mesele, Türkiye’de toplumun çoğunluğunun iradesi olduğuna inandığımız demokratik değişime yol açacak bir uzlaşmaya varmaktır.

Demokratik dönüşüm, adalet, özgürlük gibi temel konularda geçiş sürecinin doğasına ilişkin temel konularda uzlaşma sağlanması çok sevindirici olacaktır. Daha önce de söylediğim gibi asıl amacımız, tavrımız bu ülkeye demokrasiyi, barışı, adaleti, barışı getirmektir.

1,5 yıldır bunu söylüyoruz. Kimse bizim kadar net konuşmadı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bunları konuşmasını bekliyoruz. Tarafları tek tek ziyaret etmesi elbette önemlidir. Bunu bekliyoruz. HDP ile görüşmelisiniz. Diğer ittifak partileriyle de müzakere eder. Bu toplantının sonuçlarını ittifak güçlerimizle birlikte değerlendiriyoruz. Tabii HDP’ye gelip bizimle yüz yüze konuşmasını bekliyoruz’ dedi.

haber-dikili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu