Ekonomi

Euro Bölgesi’ndeki faiz artışı kredi talebini erozyona uğrattı

Euro Bölgesi’ndeki bankaların kredi durumları hakkında bilgi veren Avrupa Merkez Bankası (ECB) Banka Kredi Anketi yılda 4 kez gerçekleştirilmektedir.

Son anket 12 Aralık-10 Ocak ortasında yapıldı.

Euro Bölgesi’nde ilk çeyrekte firmaların kredi talebi “İlgi artıyor”azalması bekleniyor.

ECB’nin hazırladığı Banka Kredi Anketi raporunda, 2022’nin son çeyreğinde Euro Bölgesi’ndeki firmaların kredi talebinin düştüğü ve ilk çeyrekte daha da düşeceği belirtildi.

“Talebin azalmasının nedeni artan faiz oranları”

ECB, talebin azalmasına neden olarak, “Euro bölgesinde artan faiz oranları”gösterdi.

Firmalara verilen kredi koşulları daha sıkı hale getirildi.

ECB’nin anketine katılan bankaların yüzde 26’sı geçen yılın son çeyreğinde şirketlere kullandırdıkları kredilerin şartlarını daha sıkı hale getirdiklerini belirtti. Bu, 2011 borç krizinden bu yana kredilerin en fazla kısılmasına neden oldu.

“Kredi standartlarını sıkılaştırmaya devam ettik”

ECB raporunda,

Ekonomik görünüm ve şube ya da şirket özelinde risk algılamalarındaki artış, bankaların risk tolerans düzeylerindeki düşüş ve artan fon maliyetleri, Euro bölgesindeki şirketlere kullandırılan kredilerde kredi standartlarını sıkılaştırmaya devam etti.

söylendi.

“İpotek talebi düştü”

Ankete katılan bankaların yüzde 74’ü son çeyrekte konut kredisi talebinde düşüş olduğunu bildirirken, en büyük düşüşler Almanya ve Fransa’da görüldü.

ECB’nin raporunda

Bu, son faiz oranlarındaki artışların mortgage talebi ve düşen tüketici güveni üzerindeki güçlü olumsuz etkisine işaret ediyor.

ifadesi yer aldı.

Ocak ayı enflasyonu yarın açıklanacak

Ocak ayı enflasyon verileri yarın açıklanacak. ECB, sağlıklı bir ekonomi için tüm Euro bölgesi için yüzde 2 enflasyon hedefliyor.

haberhozat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu