Haber

Doksuri Tayfununun Çarptığı Filipinler’de 13 Kişi Hayatını Kaybetti

Filipinler, Valenzuela’da su basmış bir yolda yürüyen insanlar, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Rouelle Umali/Xinhua)

VALENZUELA, 29 Temmuz (Xinhua) — Bu yıl Filipinler’i vuran beşinci kasırga olan Doksuri Tayfunu’ndan gelen yağış günlerce devam ederek sel ve toprak kaymalarına neden oldu.

Filipinler Ulusal Afet Dairesi Cuma günü yaptığı açıklamada, tayfunun neden olduğu şiddetli yağış, sel ve toprak kaymalarından kaynaklanan ölü sayısının 20 kayıpla 13’e yükseldiğini söyledi.

Tayfun Dokusuri, Güneydoğu Asya ülkesinde 500.000’den fazla insanı etkiledi. Tayfunun yerinden ettiği 29.000’den fazla insan hâlâ 479 geçici barınakta kalıyor.

Filipinler, özellikle Pasifik Ateş Çemberi ve Pasifik tayfun kuşağındaki konumu nedeniyle dünyada afetlere en çok maruz kalan ülkelerden biridir. Bu takımadalar, her yıl bazıları şiddetli ve yıkıcı olan ortalama 20 tayfundan muzdariptir.

Filipinler, Valenzuela’da sel sularının ortasında yürümeye çalışan bir kişi, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Rouelle Umali/Xinhua)
Filipinler, Valenzuela’da su basmış bir yolda motosikletlerini iten insanlar, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Rouelle Umali/Xinhua)
Filipinler, Valenzuela’da su basmış bir yolda yürüyen insanlar, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Rouelle Umali/Xinhua)
Filipinler, Valenzuela’da sel sularının ortasında hareket etmeye çalışan insanlar, 28 Temmuz 2023. (Fotoğraf: Rouelle Umali/Xinhua)

habercandir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu