Ekonomi

Büyükşehir’den vatandaşlara isot fidanı

ŞANLIURFA (İGFA) – Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmez baharatları arasında yer alan ve tescilli yöresel lezzetlerden biri olan ve adını türkülerle yazdıran isot için fidan dikimine başlandı. Tadı, aroması ve acılığıyla bilinen isot, Şanlıurfa’dan dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi seralarında yetiştirilen isot fidanları vatandaşlara dağıtılmaya başlandı. Şanlıurfa halkının çilesi şimdiden başladı. Fidanlarını alan vatandaşlar, kentin yöresel lezzeti olan isot fidanı dikmeye başladı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl vatandaşların hizmetine sunulan Hobi Bahçesi sakinleri fidanlarını almaya başladı. Hobi bahçesinde oluşturulan topraklı alanda vatandaşlar isot fidanlarını toprakla buluşturmaya başladı. Daha önce patlıcan ve hıyar fidanı dağıtımının da yapıldığı Hobi Bahçesi sakinleri, isot fidanı dikerek kendi seralarını oluşturuyor.

Günün büyük bölümünü bahçede geçiren vatandaşlar, kentin tescilli aroması olan isot fidanını dikmeye başladıklarını anlatarak, “İsot, Şanlıurfa’nın tescilli yöresel lezzetidir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da isot ekmeye başladık. Burada yetiştireceğimiz isotu lahmacun gibi birçok yemekte kullanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu