Ekonomi

Arçelik, Whirlpool’un Avrupa’daki iştiraklerini satın aldı

Arçelik’ten KAP’a yapılan açıklamada, beyaz eşya üreticilerinden Whirlpool’un Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştiraklerini satın alacağı belirtildi.

Arçelik ile yüzde 100 iştiraki Ardutch BV ile Whirlpool Cooperation ve sahibi Whirlpool EMEA Holdings LLC arasında imzalanan anlaşmaya göre her iki şirketin Avrupa’da faaliyet gösteren tüm iştiraklerinin hisseleri Hollanda’da bulunuyor. altındatoplanacak.

Arçelik’in iştiraki Ardutch, yeni şirkette yüzde 75 çoğunluk hissesine sahip olacak. Kesin paydaş oranı, sözleşmede belirlenen asıllara göre süreç bahis şirketleri için hesaplanacak 2022 yılsonu FAVÖK ve net sabit değer değeri gibi mali bilgiler ile net borçluluk ve Sürece ilişkin şirketlerin kapanış tarihi finansal tablolarında net işletme sermayesi.

Bu yeni şirkete; Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’deki 9 lokasyondaki 14 üretim tesisi ve 38 iştirakinin yanı sıra Arçelik’in Avrupa’daki 25 iştiraki ve Romanya’daki 2 üretim tesisi devredilecek. Çeşitli Avrupa ülkelerinde yaklaşık 20 bin çalışan ve yıllık 24 milyon adet üretim kapasitesi getirecek yeni şirketin devraldığı toplam konsolide cironun, ikilinin 2021 mali bilgilerine göre yaklaşık 6 milyar avroyu bulacağı tahmin ediliyor. şirketler.

“Ülkemiz ve paydaşlarımız için değer yaratacak”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Ülkemizin en büyük holdingi olarak İngiltere’den Hindistan’a, Güney Afrika’dan ABD’ye uzanan küresel ölçekteki başarı hikayelerimizle etki alanımızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Arçelik, Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerini de bünyesine katacağı bu yeni iştirak ile hedeflerini daha da ileriye taşıyor. Koç Topluluğu ve Arçelik’in rekabet gücünü artıracak bu yeni gelişmenin hem ülkemiz hem de paydaşlarımız için büyük bir maliyet yaratacağına inanıyoruz.”

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu ise “Ev teknolojileri alanında iki şirketin güçlerini birleştirerek; Üretimdeki uzmanlığı, güçlü tedarik zincirleri, aktif distribütör ve satış ağları, marka çeşitliliği ve yenilikçi ürün gamı ​​ile yeni fırsatları yakalayacağına inanıyorum. Sürdürülebilirlik ve yenilikçiliğe odaklanarak, tüketicilerimiz için en yüksek kalitede, güç açısından verimli, sağlam ve güvenilir ürünler ve çözümler sunacağız. Yaklaşık 500 milyon nüfuslu Avrupa kıtası, Arçelik’in bir numaralı ihracat pazarını oluşturmaktadır.

Bu yeni adım, yıllardır çok iyi bildiğimiz Avrupa pazarındaki varlığımızı daha da güçlendirirken, dünyanın diğer bölgelerindeki operasyonlarımız için benzersiz bir örnek olacak ve pazardaki iddialı hedeflerimize ulaşmada bir kaldıraç etkisi olacaktır. dal. Bu anlaşma ile Arçelik, Avrupa’daki tezini en üst seviyeye taşıyacak” dedi.

Yeni şirket 40 yıl süreyle bölgesel kullanım haklarına sahip olacak

Arçelik ve Whirlpool arasında imzalanan anlaşmaya göre yeni şirket, geniş bir ürün yelpazesi sunan markalı ev aletlerinin (buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge vb.) üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütecek. Arçelik’in çeşitli markaları ile tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren iştiraklerine bağlı Grundig, Arctic, Elektrabregenz, Flavel ve Leisure markaları ile Whirlpool’a bağlı Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg ve Bauknecht markaları yeni kurulan şirketin elinde olacak. Bu yeni şirket, Beko, Blomberg ve Altus markaları ile Arçelik’e ait Whirlpool markasının 40 yıl süreyle bölgesel kullanım haklarına sahip olacak.

Açıklamada, her iki şirketin de satış kanallarının ve iş portföylerinin tamamlayıcı coğrafi kapsamından ve Avrupalı ​​işletmelerin birleşmesinden kaynaklanan sinerjiden yararlanacağı vurgulandı. Yeni şirketin, Arçelik ve Whirlpool’un Avrupa’daki inovasyon ve Ar-Ge tesisleri ile satın alma ve üretim sistemlerini bir araya getirmesi, gelişmiş ve verimli tedarik zinciri ile pazardaki konumunu artırması bekleniyor.

Devir sürecinin yasal onaylar ve kapanış koşulları ile 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması planlanıyor.

İki şirket, Whirlpool’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da faaliyet gösteren iki yan kuruluşunun tüm hisselerinin kapanış mali tablolarında belirlenecek net borçluluk ve net işletme sermayesi düzeltmelerine tabi olarak Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’taki delegasyonunun bir parçasıdır. (“MENA”) pazarı. Ardutch’un hisselerinin altı hafta içinde Euro karşılığı nakit alım satımına ilişkin sözleşmeyi imzalamayı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu