Haber

1983 Beyrut saldırılarında rol oynayan Hizbullah liderine 7 milyon dolar ödül

Beyrut’taki ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırının 40. yıl dönümünde ABD Dışişleri Bakanlığı, saldırıda kritik rol oynayan Hizbullah lideri İbrahim Akil’in başına 7 milyon dolar ödül koydu.

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Adaleti Ödüllendirme Programı, Lübnan’ın Beyrut kentindeki ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırının 40. yıldönümünde bugün Hizbullah’ın kilit lideri İbrahim Akil’in kimliğinin tespit edilmesi, yerinin tespit edilmesi, yakalanması ve/veya tutuklanmasına adanmıştır. mahkumiyetine yol açan bilgileri sağlayan herkese 7 milyon dolar ödül verecek.” kelimeler yer aldı.

Açıklamada, Tahsin kod adıyla da bilinen İbrahim Akil’in Hizbullah’ın en yüksek askeri birliği olan Cihat Meclisi’nde görev yaptığı belirtildi.

18 Nisan 1983’te ABD’nin Beyrut Büyükelçiliği’ne düzenlenen ve 63 kişinin ölümüne yol açan saldırı ile 23 Ekim 1983’te ABD Donanması karargahına düzenlenen ve 241 ABD askerinin hayatını kaybettiği saldırının sorumluları Hizbullah’tır. 58 Fransız askeri. “İslami Cihat Örgütü”nün önde gelen üyelerinden biri olarak anılan açıklamada, söz konusu Hizbullah liderinin 1980’lerde Amerikalı ve Alman rehinelerin kaçırılmasında da rol oynadığı bilgisi verildi.

21 Temmuz 2015’te ABD Hazine Bakanlığı, Akil’i Özel Yaptırımlara Tabi Kişiler Listesine aldı.

Daha sonra 10 Eylül 2019’da ABD Dışişleri Bakanlığı, Akil’i Özel Küresel Terörist Listesi’ne ekledi. ???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu